Daganatosoknak tanácsok

 3 hasznos tanács daganatos betegek


étkezéséhez: ráktúlélő dietetikus beszélt róluk


Meggyógyítani étkezéssel nem lehet a rosszindulatú daganatokat, de sokat lehet javítani a közérzeten és enyhíteni a fájdalmon segítségével.


rákbeteg étel

 

Nincs olyan diéta, amely meg tudná gyógyítani bármely daganatos betegséget, de a kezelések okozta mellékhatások csökkentésében, az erőnlét és a közérzet javításában nagy szerepe lehet a táplálkozásnak - hangsúlyozta Arató Györgyi dietetikus a Gyógyulj Velünk Egyesület nagy érdeklődés mellett megtartott, az Egyensúly Emlőrák Rehabilitációs Program keretében online közvetített egyesületi napján.


Az előadó önmaga is érintett: 2012-ben mellrákot találtak nála, ami miatt műtétre, sugárterápiára, kemoterápiára is szükség volt, az antihormon-kezeléseket jelenleg is kapja. Szakmája tudását, a vonatkozó onkológiai szakirodalmat és saját tapasztalatait összegezve írta meg a Konyhanyelven a mellrákról című könyvét - jelent meg a rakgyogyitas.hu oldalán.


Étkezési tanácsok daganatos betegeknek

Az étkezéshez mindenki ért: se szeri, se száma a daganatos betegeknek javasolt, gyakran egymásnak is ellentmondó tanácsoknak arról, hogy mit kellene, vagy épp mit nem szabad enni. Amint Arató Györgyi dietetikus figyelmeztet, a csodadiétaként hirdetett divatos étrendek általában féligazságokat hangsúlyoznak, és nem áll semmilyen tudományos bizonyíték a hatásosságuk mögött. Jobb esetben a „se nem árt, se nem használ” kategóriába sorolhatók, ám kialakulhatnak olyan hiányállapotok, illetve vannak olyan tápanyagok, étrend-kiegészítők, amelyek kifejezetten ronthatják a terápia eredményességét, ezzel a betegek kilátásait.


- Mind az alultápláltság, mind a jelentős túlsúly negatív hatással van az egészségre, és megnehezítheti a felépülést - szögezte le az alaptézist, majd mindkét szélsőség kockázataira részletesen kitért.


Nem szabad elfogyni


Az alultápláltság nem azonos a soványsággal, hanem azt jelzi, amikor a beteg szervezete akár mennyiségben, akár minőségben nem jut hozzá ahhoz a táplálékhoz, amelyre szüksége lenne. Az étvágytalanságot okozhatja maga a betegség, ronthatnak a helyzeten társbetegségek, a rákkal járó stressz és szorongás, netán depresszió, lehet a kezeléseknek a közvetlen vagy közvetett mellékhatása is. Ha az alultápláltság hosszabb időn át fennáll, a fizikai, biokémiai és lelki tényezők összeadódnak, illetve gyulladásos tényezőkkel is kiegészülnek, egy komplex tünetegyüttes alakulhat ki, ez az anorexia-cachexia szindróma. A kóros fogyás tehát nemcsak azért következik be, mert valaki keveset eszik, hanem a háttérben az anyagcsere-folyamatok felborulása is állhat.


- Az alultápláltság lassítja a műtét utáni sebgyógyulást és felépülést, vérszegénységgel párosulva rontja a terhelhetőséget, az állóképességet, hozzájárul a kóros fáradékonysághoz, az elesettség érzetének a fokozódásához is - hangsúlyozza Arató Györgyi. A kóros fogyás - akkor is, ha túlsúlyos valaki - nem az egészséget szolgálja. A dietetikus óva int a szélsőséges megvonáson, valamely nyersanyagcsoport kizárólagos fogyasztásán alapuló divatdiétáktól. Gyakran találkozik a „daganat kiéheztetése” témájú kérdésekkel, ám - a szakorvosokkal egyetértésben - hangsúlyozza: mivel a ráksejtek anyagcseréje jóval gyorsabb, mint az egészséges sejteké, hamarabb hal éhen a beteg, mint a rák. A legyengülés az immunrendszer működését is rontja, ezáltal a szervezetnek nincs muníciója a védekezéshez, a mellékhatások átvészeléséhez, ez pedig a daganatellenes kezeléseknek is gátja lehet.


- Ha nem tudunk eleget enni, otthoni trükkökkel segíthetünk, és orvosi segítséget is kérhetünk. A kezelőorvossal egyeztetve használhatunk étvágyfokozókat vagy különféle, akár édes, akár sós ízben elérhető, akár receptre is felírható tápszereket. Az ételeket pedig dúsítási technikákkal minél kalóriadúsabbá kell tennünk - fogalmaz Arató Györgyi. Elárulja: a helyreállító mellműtéte előtt 5-6 kilót kellett híznia, ráadásul a kemoterápia ideje alatt.


Kockázatos a túlsúly


A túlsúly miatti zsírréteg nemcsak a mozgást nehezíti meg, hanem számos betegség - például épp a mellrák - rizikóját is növeli, különösen a hasi és a szervek közötti zsírszövet. Ennek magyarázata, hogy a zsírsejtek gyulladáskeltő fehérjéket és hormonokat is termelnek.


Egyensúlyba kerülni


Nemcsak a testtömeg miatt fontos odafigyelni az étkezésre. A kóros fogyás együtt jár a szarkopéniával, az izomtömeg csökkenésével, a hormonellenes terápiák pedig felgyorsíthatják a csontritkulás folyamatát, ezeket a megfelelő alapanyagokkal - fehérjékkel, vitaminokkal, ásványi anyagokkal - ellensúlyozni kell.


A szervezetnek minden tápanyagra szüksége van, a daganatos beteg is ehet húst, tejet, tojást, vagy használhat mértékkel cukrot. Nincs kategorikus tiltólista, mégis lehetnek olyan alapanyagok, amelyek fogyasztását korlátozni kell. Mellrák esetén ilyenek a fitoösztrogének, amelyek csökkenthetik a hormonellenes kezelés hatását. Bár ebben nincs egyértelmű tudományos konszenzus, Arató Györgyi antihormon-terápia idején kerülni javasolja a szója és a szójaalapú termékek, az őrölt lenmag, a gránátalma, a koleszterincsökkentő élelmiszerek rendszeres fogyasztását. A túlzott alkoholfogyasztás szintén növelheti az ösztrogénszintet, emellett az alkohol sok kalóriát is tartalmaz.


- Csak olyan étrend fogja az egészségünket szolgálni, amely mellett hosszú távon ki tudunk tartani. Fontos, hogy szeressük, vagy legalább idővel megszeressük, amit eszünk és iszunk. A radikális, kúraszerű nekiveselkedések ritkán tartósak. Haladjunk inkább apró lépésekkel, adjunk nagyobb esélyt a megerősítő sikerélményeknek. Adjunk időt magunknak az ízek áthangolódására. Fegyelmet kíván, hogy csökkentsük a kávéba, teába tett cukor, az ételekbe tett só, az iparilag feldolgozott élelmiszerek mennyiségét, ám néhány hónap után már azt érezhetjük furcsának, hogy korábban hogyan tudtuk olyan édesen, sósan, zsírosan vagy fűszeresen enni - mondja Arató Györgyi.


 - Sose induljunk éhesen boltba! Ha pedig egy csábító, de egészségtelen árukat kínáló polc előtt állunk, jusson eszünkbe, hogy ott néhány másodpercig kell erősnek lennünk és továbblépnünk! Ha viszont hazavisszük az adott árut, otthon 24 órán át ott fog kísérteni a kamrában, míg végül úgyis megesszük - zárta gondolatait a dietetikus két vásárlási praktikával.


10 gyümölcs, amit rákbetegeknek is javasolnak


Egyes gyümölcsök védik a sejteket a károsodástól, és betegség esetén is erősítenek.


10 gyümölcs, amit rákbetegeknek is javasolnak: a kezelés idején és utána is jót tesznek







https://femina.hu/egeszseg/daganat-beteg-etel/