Vastagbélrák megelőzése, kezelése



 Vastagbélpolip: a vastagbélrák előszobája

   


Hogyan keletkeznek a vastagbélpolipok?


Milyen tünetekről ismerhetjük fel?


Hogyan alakulhat ki belőle vastagbélrák?


A vastagbélpolip a bél ezen szakaszán lévő ún. szövetnövedékek neve, amelyek a bélfalból, a bélfalról nőnek ki, méretük változó. Hasonlíthatnak szemölcsszerű képződményhez, gombához, vagy ujjakra emlékeztető alakzathoz, lehetnek nyelesek és nyél nélküliek is. Általában jóindulatúak, de némelyik okozhat a vastagbélben daganatos elfajulást.


A vastagbélpolipok lehetnek egyedül "ülő" és társas típusúak, méretük változó, megnőhetnek akár 2 cm-nél nagyobb átmérőre is. A világ fejlett országaiban fordulnak elő gyakrabban.


Adenomák és hyperplasiás polipok


Ez a két leggyakrabban előforduló típus, eredet szerint. A vastagbél adenomák gyakoribbak az életkor előrehaladtával. Klinikai vélemény szerint nagyobb kockázatot jelentenek a vastagbélrák kialakulása szempontjából, bár ez csak hosszú évek alatt alakul ki, és csak az adenomák kis százalékában. A hiperpláziás (túlnövekedett) polip önmagában nem kockázati tényező, de ha túl nagy méretű, akkor lehetnek rajta adenomák is.


Mi okozhat vastagbélpolipot?


A vastagbél polipok keletkezésének oka nem ismeretes. Egyes vélemények szerint hozzájárulhatnak életmódi tényezők, mint pl. a nagy mennyiségű, magas zsírtartalmú étkezés, vörös húsok fokozottabb fogyasztása, kevés étkezési rost, több alkohol fogyasztása. Genetikai tényezők is szerepet játszanak, mint pl. a vastagbél polip, vagy a vastagbélrák családi halmozódása.


Az ún. familiáris polyposis esetén a vastagbélen szinte százával jelennek meg a kisméretű polipok, a bél felszíne kárpithoz hasonló látványt nyújt. Az érintett család sok tagja szenvedhet e betegségben, és nagy a kockázat arra, hogy ebből vastagbélrák fejlődjön ki. Éppen ezért célszerű, hogy polipok esetén gyakoribb legyen a vastagbél vizsgálata, és a polipos növedékek szakaszát műtéti úton eltávolítsák. A kezeletlen familiáris polyposis esetei 40 év felett nem ritkán fordulhatnak malignussá, tehát daganatos elfajulás következik be.


Szakértői becslések szerint a vastagbél-adenomák középkorú, és annál idősebb egyéneken mintegy 20%-ban fordulnak elő, beleértve azt is, hogy a speciális genetikai profilnál, valamint akiben nagyméterű polip fejlődött ki, ott gyakoribb a vastagbélrák előfordulása.


Melyek a vastagbélpolip tünetei?


Legtöbb esetben, a polip nem okoz tüneteket, csak szűrés alkalmával lehet észrevenni. Előfordulhat, hogy vérzik, akkor a székleten is látható a vér, vagy az a végbélből ürül, vagy a székürítés alkalmával nyákos a széklet felszíne. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy a nagyméretű polip elzárja a vastagbelet, ez székrekedés – vagy éppen hasmenést, hasi fájdalmat, hányást okozhat.


Hogyan diagnosztizálható a vastagbélpolip?


Mivel nincsenek jellemző tünetek, ezért általában csak eszközös vizsgálatok alkalmával derül fény meglétükre. Ilyen vizsgálat pl.:


A szigmoidoszkópia ill. kolonoszkópia, ezek a vastag- és/vagy végbél endoszkópos vizsgálati eljárásai. A végbélen át feljuttatott endoszkóp flexibilis eszköz, kamerával és mintavevő eszközzel felszerelve.


A vastagbél báriumos röntgenvizsgálata, amikor a bélbe juttatott bárium segítségével a bélelváltozások röntgenfelvételen megjeleníthetőek.


Hogyan előzhető meg a polipózis?


A magas rost- kalcium- és folsav tartalmú-, valamint alacsony zsírtartalmú diéta segíthet a vastagbél polip megelőzésében. Jótékony hatású a több fizikai aktivitás is.

Ha adenomát azonosítottak a bélben, és az eltávolításra is került, az orvos javasolhatja a rendszeres kolonoszkópia végzését. Ez a fajta polip kiújulhat, és fennáll a vastagbélrák kialakulásának veszélye is, ezért fontos a rendszeres ellenőrzés.

A tapasztalatok szerint az aszpirin és a NSAID-ok (nem szteroid gyulladásgátlók) bizonyos védő hatással bírnak a vastagbél adenomák ellen, de ez a hatás klinikailag még kevéssé igazolt. Orvosi konzultáció nélkül erre a célra aszpirint, NSAID-okat nem szabad szedni!



Hogyan kezelhető a vastagbélpolip?


A vastagbélen, végbélen lévő polipokat általában eltávolítják, mivel az a tapasztalat, hogy ezáltal jelentősen csökken az illetőnél a vastagbél daganat kockázata. Ez legtöbbször a kolonoszkópia alkalmával elvégezhető. A beavatkozás úgy történik, hogy a kolonoszkóp végére egy dróthurkot erősítenek. A megfelelő helyre juttatott kolonoszkóp szerint a látott kép alapján a hurokkal körülveszik a polip alapját.


A szorosra húzott hurkon elektromos áramot vezetnek át, amely "leégeti", kauterizálja a polipot. Így az vérzésmentesen eltávolítható.

A beavatkozás csak minimális diszkomforttal jár, és a beteg általában már aznap hazamehet. Ritkán, ha a polip igen nagyméretű, akkor hagyományos hasi műtét útján lehet csak eltávolítani.


Forrás: EgészségKalauz 


Vastagbélpolipot találtak - Mit tegyek?


Szerző: WEBBeteg összeállítás


Bizonyára sok kérdés felmerült Önben, amennyiben vastagbélszűrés vagy más célú endoszkópos beavatkozás során polipot fedeztek fel a szervezetében. Összeállításunkban a vastagbélpolipokkal kapcsolatos legfontosabb kérdésekre adunk választ.


A TÉMA CIKKEI


A betegség megértése


1. A vastagbélrák tünetei

2. Rákmegelőző állapot: a vastagbélpolip

3. A vastagbélrák rizikófaktorai

4. A vastagbélrák kivizsgálása, szűrése


Élet betegséggel


5. A diagnózis lelki feldolgozása

6. A vastagbéldaganat szövettani típusai, életkilátások

7. A vastagbélrák kezelési lehetőségei

8. Élet a béldrák diagnózisa után

9. Kontrollvizsgálatok bélrákon átesett betegeknek


Megelőzés


10. A táplálkozás szerepe a vastagbélrák kialakulásában

11. Mit tehetünk a megelőzés és kiújulás ellen?


Bármilyen elváltozás felfedezése ijesztő és bizonytalanságot okoz, kiváltképp akkor, ha az akár daganatos folyamattá is alakulhat. Sajnos a vastagbélpolipok is rákmegelőző állapotnak tekinthetők, tehát jelenlétük a szervezetben növeli a rák kialakulásának esélyét. Érdemes azonban a rossz érzéseket félretéve arra gondolni, hogy mégis szerencsésnek tekinthető, akinél a polipokat még akkor fedezik fel, és távolítják el, mielőtt azok daganatokká alakulhatnának.


Jó tudni ugyanakkor, hogy a vastagbélpolip diagnózisa után Önnél élete végéig fokozott a rizikója a vastagbélrák kialakulásának - ez azonban nem jelenti azt, hogy daganatos beteg. Rendszeres szűréssel a vastagbéldaganat az esetek döntő hányadában megelőzhető.



Mi az a vastagbélpolip?


A beleket bélelő nyálkahártya gyorsan osztódó sejtekből áll, melyek a nyálkahártya rendszeres megújulásáért felelősek. A vastagbél nyálkahártyája általában 2-3 nap alatt teljesen megújul, tehát életünk során igen sok alkalommal ismétlődik ez a létfontosságú folyamat, amely közben az életkor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel alakulhatnak ki rendellenes kinövések.


A vastagbélpolip


A polipok tulajdonképpen a bél nyálkahártyájából kiemelkedő szövetnövedékek, amelyek a bél falából, tehát a bél belső hámrétegéből alakulnak ki. Alakjukat tekintve változatosak lehetnek: szemölcshöz vagy ujjakhoz hasonlító alakzatokká fejlődhetnek, de leggyakrabban jellegzetes, gombára hasonlító, nyeles képletekkel találkozhatunk.


A vastagbélpolip rendszerint jóindulatú elváltozás, azonban egyes típusai rosszindulatú daganatokká alakulhatnak, ezért a szűrésnek, a rendszeres nyomon követésnek, valamint a korai felismerésnek nagy jelentősége van.


Jóindulatú bélrendszeri polipok igen sok embernél előfordulnak: a becslések szerint 50 éves korban az emberek 20-25%-át érinti, míg ez az arány 80 éveseknél már 50% körül mozog. A vastagbélpolip bárkinél kialakulhat, azonban ritka esetben örökletes is lehet a folyamat (ez a familiáris adenomatosus polyposis). Ekkor a megjelenésének kockázata akár 100% is lehet, vagyis egyes esetekben biztosan kialakul.


Bővebben Amit az öröklődő vastagbélpolipokról tudni érdemes


A vastagbélpolipok típusai


A bélben található polipoknak két fajtáját különböztetjük meg: a hiperpláziás polipokat és az adenomákat. Előbbiek szinte minden esetben jóindulatúak, utóbbiakból viszont jóval nagyobb eséllyel alakul ki rosszindulatú vastagbélrák. Az adenoma típusú polipok gyakrabban fordulnak elő az életkor előrehaladtával.


Olvasson tovább Mi minden növelheti még a vastagbélrák rizikóját?


Mikor van szükség beavatkozásra?


A bél nyálkahártyáján a kisebb méretű (néhány mm-es) előemelkedés is sokszor okozhat vérzést, mert a bél tartalma megsérti a szövetkinövést. Bizonyos méretet (20 mm) elért polipok pedig rosszindulatú elfajulást indíthatnak be, sőt, a túl nagyméretű polipok akár a bél elzáródásához is vezethetnek. Ezekben az esetekben mérlegelni kell a polip eltávolításának lehetőségét.


A polip nyél szakaszának, vagyis a bél nyálkahártyájával közvetlenül érintkező részének vizsgálata igen fontos. Akkor, ha a polip fejrészében megindult valamilyen rosszindulatú átalakulás, de a nyél nem érintett, megelégedhetünk a polip egyszerű eltávolításával. Viszont abban az esetben, ha a polipnyél daganatos sejteket tartalmaz, vagy olyan nagyságú, amit az endoszkóppal nem lehet eltávolítani, sebészi beavatkozásra van szükség.


Mikor derül ki, hogy jó- vagy rosszindulatú a polip?


Az, hogy egy polip rosszindulatúvá alakulhat-e, csak a szövettani vizsgálatok alapján állapítható meg. Tehát maga a vizsgálat nem derít fényt arra, hogy jóindulatú elváltozás vagy sem. Az endoszkópos vizsgálat során lehetőség van mintavételre és a polip eltávolítására is. Mindez nem jár fájdalommal.


Hogyan kezelhető a vastagbélpolip?


Alapvetően minden eset egyedi elbírálást igényel, ezért elsősorban az határozza meg a kezelést, hogy Önnél milyen állapotú, méretű elváltozásokat fedeztek fel. Általánosan elmondható, hogy a polipok eltávolításával teljes mértékben megelőzhető, hogy a kinövés rákká alakuljon. A polipok kimetszésére, hurokkal történő eltávolítására az endoszkópos beavatkozás (pl. kolonoszkópia vagy szigmoidoszkópia) során kerülhet sor. Fájdalommentes beavatkozásról van szó.


Amennyiben sok vagy nehezen megközelíthető, esetleg túl nagy méretű kinövésekről van szó, műtéti beavatkozás jöhet szóba. Ebben az esetben az érintett bélszakasz eltávolítására is sor kerülhet.


Az orvos válaszol Otthoni teendők bélpolip műtét után


Mit tehetek az egészségem érdekében?


Ahogyan a legtöbb daganatos betegség esetén, a helyes életmód a bélrendszeri daganatok esetén is fontos tényező, amely nagyban hozzájárul a tumor kialakulásának megelőzéséhez. A legfontosabb teendők, amikkel elkerülheti, hogy a polipok rosszindulatú daganatokká alakuljanak:


Hagyjon fel a dohányzással: a polipok daganattá alakulásának esélye 2-3-szor nagyobb, ha dohányzik.


Váltson egészséges étrendre: növeli a bélrendszeri daganatok rizikóját, ha étrendje rostszegény, vagy gyakran fogyaszt zsíros ételeket és vörös húsokat.


Mérsékelje az alkoholbevitelt: a túlzott alkoholfogyasztás szintén rizikónövelő tényező.


Mozogjon rendszeresen: az inaktív életmód negatív hatással van az egész szervezetre.

Az egyik legjelentősebb hatása az emésztésre van, hiszen rendszeres testmozgás esetén az anyagcsere is rendeződik, amellyel elkerülhető, hogy a mérgező salakanyagok túl sokáig időzzenek a bélben. Ezzel pedig csökkenthető a daganat esélye is.


Normalizálja a testsúlyát: az elhízás megnöveli számos daganattípus kialakulásának rizikóját.


A helyes életmód mellett kiemelkedő fontosságú, hogy rendszeresen részt vegyen azokon a szűrővizsgálatokon, amelyekkel fény deríthető a bélrendszeri daganatokra.

A szűrésre jelentkezhet a háziorvosánál, gasztroenterológusnál vagy onkológusnál is.


Bővebben A vastagbélrák kialakulásának megelőzéséről


Forrás: WEBBeteg összeállítás


M. J., újságíró, www.verywell.com,


daganatok.hu, rakgyogyitas.hu


Felhasznált irodalom:


200 válasz a vastagbélrákról és végbélrákról


 szerk.: B. Papp László)





https://www.webbeteg.hu/cikkek/daganat/20750/vastagbel-polip